La drum cu tata, un road movie plin de candoare, din 3 februarie în cinematografe
Made in RO - Târg de design românesc, ediția #8
Lansare Catalog
Food & fun la Piua - 28 de ateliere pentru copii și părinți
Latin American Film & Experience in Bucharest - Un festival ca o fiesta! 14-18 Septembrie 2016

Program eXplore dance festival

de veiozaarte  |  6 octombrie, 2011  |  0 comentarii

Bucharest International Contemporary Dance and Performance Festival


Sambata, 1 Octombrie 2011
19:00 / MNAC / spectacol: Nicole Beutler – „1:songs” (Olanda)
20:00 / MNAC / Artist Talk: Nicole Beutler
22:00 / MTR / spectacol: Pieter Van Den Bosch – „electro luminescent” (Belgia)
22:30 / MTR / Dance films: Diamond Dancers – NB (12′, subtitrare în limba engleză)
Scurt metraje Cinedans 2011 ( 30’/ 6 filme)
TanzTraume – Pina Bausch (90′, subtitrare în limba engleză)

Duminica, 2 Octombrie 2011
11:00 – 15:00 / MTR
Workshop pentru public larg / Pieter Van Den Bosch (Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Sanja Mitrovic – „A Short History of Crying” (Serbia, Olanda)
21:00 / MNAC / spectacol: Boris Charmatz – „Improvisation” (Franta)
22:00 / MTR / Dance fims: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui – Rêves de Babel (59′)
The Co(te)lette Film (58′)

Luni, 3 Octombrie 2011
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
22: 00 / MTR / Dance films:
Scurtmetraje Cinedans 2011 (40’/ 6 filme)
Valse Wals (60′)


Marti, 4 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
19:00 / MNAC / spectacol:
Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito – „If a window would open” (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Ivo Dimchev – „I-ON” (Bulgaria/Belgia)


Miercuri, 5 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 – 16:00 / UNATC Master Class – Regizor: Tiago Rodrigues (Portugalia)
11:00 – 16:00 / Teatrul Notarra:
Do Yourself A Favor – un workshop despre cum să îţi construieşti un solo Coregraf: Ivo Dimichev (Bulgaria/Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol:
Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania)/ Philipp Gehmacher (Austria) /Vladimir Miller ( Germania, Austria) – „The Fault Lines”
21:30 / MNAC / spectacol:
Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania)/ Philipp Gehmacher (Austria) /Vladimir Miller ( Germania, Austria) – „The Fault Lines”


Joi, 6 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab:
Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Meg Stuart(SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab:
Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:
An Verstraete – „The angry girl”(Belgia) (competitie Prix Jardin d’Europe)
21:00 / MNAC / spectacol:
Anna Mendelssohn – „Cry me a river” (Austria) (competitie Prix Jardin d’Europe)


Vineri, 7 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab:
Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Meg Stuart(SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab:
Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain
Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:
Aleksandra Borys – „Lost in details” (Polonia) (competitie Prix Jardin d’Europe)
20:00 / MNAC / spectacol:
Daniel Linehan – „Zombie Aporia” (SUA/ Belgia)(competitie Prix Jardin ‘Europe)


Sambata, 8 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab:
Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Meg Stuart(SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14 :30 / MNAC, MediaLab:
Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain
Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:
Meg Stuart – „Signs of Affection” / „Soft Wear” (SUA, Belgia, Germania)
20:00 / MNAC / spectacol Philipp Gehmacher – „walk+talk no.11” (Austria)
21:00 / MNAC / Artst talk: Philipp Gehmacher si Meg Stuart
22:00 / MTR / Dance films: The Cost of Living (40′)
Passion – Last Stop Kinshasa (90’/ subtitrare în limba engleză)

Duminica, 9 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia(Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
Liceul International Mark Twain
Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:
Fanni Futterknecht -„I almost love you”(Austria)(competitie Prix Jardin ‘Europe)
20:00 / MNAC / spectacol: Eszter Salamon – „Dance for nothing” (Ungaria, Danemarca)
20:45 / MNAC / Artist talk: Eszter Salamon
22:00 / MTR / Dance films :
Pina Bausch (60′ / subtitrare în limba engleză )
Garden of Earthly Delight (59’/ subtitrare în limba engleză)


Luni, 10 Octombrie
Liceul International Mark Twain
Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:
Valerie Oberleithner – „Splendid Isolation” (competitie Prix Jardin d’Europe)
21:00/MNAC/spectacol:
Begum Erciyas – „Match” (Turcia) (competitie Prix Jardin d’Europe)


Marti, 11 Octombrie
19:00/MNAC/spectacol:
Sofia Dias & Vitor Roriz – „A gesture that is nothing but a threat” (Portugalia)
21:00/MNAC/spectacol:
Anna MacRae – „Loud Enough” (competitie Prix Jardin d’Europe)


Miercuri, 12 Octombrie
19:00/MNAC/spectacol:
Dragana Alfirevic – „Are made of this” (competitie Prix Jardin d’Éurope) (Serbia/Slovenia)
21:00/MNAC/spectacol:
Valentina de Piante – „The thing doesn’t touch me” (PREMIERĂ) (Italia/Romania) (competitie Prix Jardin d’Éurope)
Joi, 13 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol:
Clement Layes – „Allege” (Franta/Danemarca) (competitie Prix Jardin d’Éurope
20:00 / MNAC / spectacol:
Maria Baroncea, Eduard Gabia si Dragana Bulut – „EIONOMETRY” (PREMIERĂ) (competitie Prix Jardin d’Éurope)


Vineri, 14 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol:
Fanni Futterknecht – Prezentare work in progress / Wild Cards Jardin d’Europe
20:00 / MNAC / spectacol:
Cecilia Lisa Eliceche – „Cow’s Theory” (Italia/Belgia) (PREMIERĂ) (competitie Prix Jardin d’Éurope)
21:00 / MNAC / spectacol:
Raul Maia (Portugalia/Austria) & Thomas Steyaert (Belgia)- „The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin” (competitie Prix Jardin d’Éurope)


Sambata, 15 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol:
Jonathan Burrows (Marea Briatanie / Belgia) & Matteo Fargion (Italia / Marea Britanie) – „Cheap Lecture and The Cow Piece”
21:00 / MTR: Prix Jardin d’Europe – Ceremonia de decernare a premiilor


Duminică, 16 Octombrie
11:00 / tba Intalnire cu artistii
12:00 / tba Masa Rotunda:
noi propuneri şi soluţii de cooperare în domeniul artelor contemporane în Estul şi Centrul Europei
16:00 / MNAC
Prezentare Programul Cultura 2007-2013: oportunităţi de finanţare pentru festivaluri culturale europene
18:00 / MNAC Prezentare de carte – Jonathan Burrows „Choreographer’s hand book”
20:00 / MNAC / spectacol:
Benoit Lachambre / Cullberg Ballet – „JJ’s voices”

EVENIMENTE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *